Kıble Bulucu

Android için Kıble Bulucu

Platform: Android
Lisans: Ücretsiz
Dil: Fransızca, Arapça, İngilizce, Türkçe
Üretici: Resul Dilsiz
tamindir.com indir.com gezginler.net

Kıble Bulucu, namaz kılmadan önce yönelmemiz gereken Kıble'yi bulmamıza yardımcı olacak ufak fakat etkili bir uygulama.

Android cihazınıza yüklediğiniz uygulama GPS uyduları, internet erişim IP'si ve hücresel yayın bilgilerinden faydanalarak konumuzu belirler. Yapılan yön bulma işini tamamen güvenli ve kesin hale getirmek için konumunuzu belirlemek dışında sizin seçeceğiniz yer bildirimi sayesinde uygulama çalışmaya başlar. World Magnetic Model tarafından sağlanan algoritma ve katsayıları kullanarak manyetik sapmayı hesaplar. Bu hesaplama sayesinde bulunduğunuz yer ve zamanda, manyetik Kuzey ile ve coğrafi Kuzey arasındaki fark açısını bilir. Bu işlemlerin sonunda cihazınızda bulunan pusulayı kullanarak size kıble'nin bulunduğu yönü gösterir.

Uygulama içinde bulunan veritabanı sayesinde yerinizi sabitleyemeseniz bile konumuzunu seçerek kıble'nin yönünü öğrenmek mümkün. Veritabanında 2012 yılı itibariyle nüfusu 15.000 kişiden yüksek olan tüm merkezler yer almaktadır. Konum seçebilme özelliğinin bir güzel yanı ise, cihazınızın pili bitmeye yakın olduğu zamanlarda hızlıca yerinizi seçerek kıble'nin yerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca yer belirtme işlemini yaparken uygulama size en yakın olduğunuz 5 yerleşim merkezini gösterek doğru yeri seçtiğinizden emin olmanızı sağlayacaktır. Kontrol mekanizması olarak görebileceğimiz bu özellik sayesinde yanlış yöne doğru namaz kılma ihtimaliniz ortadan kalkıyor.

ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Başkanlığı tarafından yapılan manyetik sapma tahminleri uygulamanın içine dahil edilmiştir. Bu tahminlerin geçerlilik süresi 2015 yılına kadar olduğu için uygulamanızı 2015 yılında güncellemeniz gerekmektedir.

Özellikle sık seyahat edenler için mükemmel diyebileceğimiz uygulama gün içerisinde şehir içi veya şehir dışı yer değiştirenlerin rahatlıkla kullanarak namazlarını doğru şekilde kılmalarını sağlar. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulamayı oldukça beğendim ve sizde bu tarz bir uygulama arıyorsanız kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

İndirme Sayfası (tamindir.com)

Kıble Bulucu, uygulaması her bölge ve alan da ibadet yapmak amaçlı kıble bulmak amaçlı sunulan bir yer gösterici yazılımıdır.

Uygulama, kullanıcılara Müslümanların namaz kılmadan önce yönelmeleri gereken yön olan Mekke'deki Kabe'yi bulmanız için pusula görevi olarak ekran görüntüleri sunan bir yazılımdır.

Uygulama sayesinde, İnternetli olan zamanlar da sıfır hata ile İnternet olmadığı zamanlar da yüzde 10 yanılma payı ile kalitesi yüksek şekilde yön bulabilir ve öncelik olarak kıbleyi tespit etme işlemleri sunan bir yazılımdır.

İndirme Sayfası (indir.com)
Ücretsiz Kıble Bulucu, sizi Müslümanların namaz kılmadan önce yönelmeleri gereken Mekke'deki Kabe'ye yönlendirir. Uygulama GPS uydularından, İnternet erişim IP'nizden veya hücresel yayın bilginizden faydalanarak dünya üzerindeki konumunuzu belirlemeye çalışır. Uygulama ayarlarında belirlenmiş mesafeden daha hassas belirlenen konum geçerli kabul edilir ve uygulama tarafından kullanılır. Bundan sonra uygulama World Magnetic Model tarafından sağlanan algoritma ve katsayıları kullanarak manyetik sapmayı hesaplar. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra bulunduğunuz yerde ve zamanda, manyetik Kuzey ile coğrafi Kuzey arasındaki fark açısını bilir. Nihayetinde de cihazınızdaki pusulayı kullanarak kıblenin bulunduğu yönü bildirir.

Bir sebepten dolayı yerinizi sabitleyemiyorsanız, uygulamanın içinde bulunan veri tabanından dünya üzerindeki konumunuzu seçebilirsiniz. 2012 yılı itibari ile nüfusu 15 binden yüksek olan tüm merkezler uygulamanın veri tabanında bulunmaktadır.

Pilinizi az tüketmek veya hızlıca yerinizi belirlemek için, bu veri tabanından seçim yapabilirsiniz. Kabe'ye çok yakın değilseniz, mesela Mekke şehrinde değilseniz, açıkçası yerinizi sabit seçmek ile yapacağınız hata miktarı ihmal edilebilir seviyede olacaktır.

Yer belirleme metotlarından birini kullandıysanız, sabitlemenin peşine uygulama, beş en yakın yerleşim merkezini hesaplayarak size gösterecektir. Böylece yerinizin doğru tespit edildiğini kontrol edebileceksiniz.

Manyetik sapma, yerin ve zamanın bir fonksiyonudur. Dünya üzerinde hareket ettikçe ve zamanla değişecektir. Manyetik sapmanın nasıl değişeceği ile ilgili ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Başkanlığı tarafından bir tahmin yapılmıştır. Kurumun sağladığı katsayılar ve formülasyon uygulamaya dahil edilmiştir. Bu tahminlerin geçerliliği 2015 yılına kadardır. Yani, 2015 yılına yaklaştığımızda uygulamayı güncellemeniz gerekecektir.

İndirme Sayfası (gezginler.net)
Bu program şu arama sonuçlarında listelendi;